ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ;
![Γερμανικά 1 🔺](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t1b/1/16/1f53a.png)
2η ξένη γλώσσα στην Ε’ Δημοτικού
![Γερμανικά 2 ❗️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t50/1/16/2757.png)
![Γερμανικά 1 🔺](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t1b/1/16/1f53a.png)
2η ξένη γλώσσα μετά τα αγγλικά
![Γερμανικά 2 ❗️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t50/1/16/2757.png)
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Τη Γερμανική γλώσσα μιλούν περισσότεροι από 100 εκατομμύρια Ευρωπαίοι ως μητρική γλώσσα και 80 εκατομμύρια ως ξένη γλώσσα.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Το μεγαλύτερο μέρος των τουριστών προέρχεται από γερμανόφωνες χώρες.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Η Αγγλική και η Γερμανική γλώσσα είναι συγγενείς γλώσσες, συνεπώς πολλές λέξεις έχουν κοινή ρίζα και ετυμολογία.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Τα Γερμανικά είναι εύκολη γλώσσα για μας τους Έλληνες γιατί παρουσιάζουν πολλές ομοιότητες με τα Ελληνικά, τόσο στη δομή της γραμματικής και τη σύνταξη όσο και στον τρόπο σκέψης.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Η Γερμανία είναι η χώρα με τις μεγαλύτερες επενδύσεις στην Ελλάδα και ο σημαντικότερος εμπορικός εταίρος της. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ελληνικών εισαγωγών και εξαγωγών γίνεται κυρίως από και προς τη Γερμανία.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Οι περισσότερες ιστοσελίδες στο Internet είναι πλέον γραμμένες εκτός από Αγγλικά και στα Γερμανικά, λόγω της αυξημένης επιχειρηματικής δραστηριότητας των γερμανικών εταίρων.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Ολοένα και περισσότεροι Έλληνες επιλέγουν τα πανεπιστήμια της Γερμανίας για σπουδές, επειδή θεωρούνται, μαζί με τα αγγλικά πανεπιστήμια, από τα καλύτερα στον κόσμο. Η ανώτατη εκπαίδευση στη Γερμανία διακρίνεται για το υψηλό της επίπεδο και το χαμηλό κόστος ζωής καθώς δεν απαιτούνται δίδακτρα πανεπιστημιακών σπουδών.
![Γερμανικά 5 ✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Το 40% των τουριστών που επισκέπτονται κάθε χρόνο την Ελλάδα προέρχονται από γερμανόφωνες χώρες.